RANDKA Z KSIĄŻKĄ

Walentynki to wyjątkowy dzień w roku. Również w bibliotece na czytelników czekała miła niespodzianka. Akcja "Randka z książką" cieszyła się dużym powodzeniem zarówno wśród uczniów szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Każdy kto w tym szczególnym dniu odwiedził bibliotekę szkolną wychodził z niej z uśmiechem na twarzy oraz z wyjątkową Walentynką - niespodzianką.

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

16 grudnia 2016r. uczniowie Gimnazjum w Mysłowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich, które zorganizowano w naszej szkole. Zajęcia prowadził pan Piotr Giczela – dziennikarz Tygodnika Siedleckiego. W warsztatach wzięli udział głównie uczniowie, którzy działają w kole dziennikarskim i piszą artykuły do gazetki szkolnej „Szkolne Fakty”.  Młodzi dziennikarze poznawali sztukę dziennikarstwa od podszewki. Pan Piotr na wstępie omówił takie tematy jak: wolność mediów, wolność wyrażania poglądów i zakaz cenzury a także prawo do uzyskiwania informacji. Omówione również zostały gatunki dziennikarskie, kwestie prawne i etyczne dotyczące zawodu dziennikarza. W części praktycznej uczniowie zastanawiali się jak postąpiliby w różnych sytuacjach jako prawdziwi reporterzy. Warsztaty te pokazały uczniom jak odpowiedzialnym jest zawód dziennikarza, który relacjonując wydarzenia musi być bardzo obiektywny a jednocześnie musi to robić zgodnie z obowiązującym prawem a także swoim sumieniem.

 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Jak co roku w bibliotece szkolnej w Mysłowie w okresie przed Bożym Narodzeniem odbył się kiermasz świąteczny. Można było zakupić ozdoby wykonane ręcznie: bombki (technika dequpage) lub szydełkowe aniołki.

 

PAN SIENKIEWICZ W PODSTAWÓWCE

 

Dziewięć osób z klasy IIa w tym roku szkolnym realizuje projekt edukacyjny „PoczytajMy!”. Nasze działania w ramach tego projektu głównie polegają na organizacji spotkań czytelniczych dla najmłodszych dzieci ze szkoły podstawowej. Podczas tych spotkań czytamy zerowiakom książki, bawimy się z nimi, rysujemy, wymyślamy różne ciekawe zadania dla dzieci. W ramach naszego projektu postanowiliśmy rozszerzyć trochę naszą działalność i zaangażowaliśmy się w realizację projektu w klasach IV-VI zatytułowanego „Pan Sienkiewicz”. Nasze zadanie polegało na przygotowaniu przedstawienia poświęconego życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. W sposób lekki i z humorem przybliżyliśmy uczniom szkoły podstawowej postać wybitnego pisarza. W naszym przedstawieniu wystąpiły  postacie z prawie wszystkich najważniejszych powieści autora. Oczywiście nie zabrakło również samego Henryka Sienkiewicza, w którego postać bardzo profesjonalnie wcieliła się jedna z naszych koleżanek. Nasz występ spotkał się z dużym uznaniem widzów. Na koniec przygotowaliśmy krótki quiz, którego celem było sprawdzenie, czy dzieci uważnie oglądały przedstawienie. Oczywiście nie zawiedliśmy się na widowni, za co bardzo dziękujemy.

 

WARSZTATY FILMOWE

 

15 listopada 2016r. uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w warsztatach filmowych, które zorganizowała pani Ewa Konieczna (kierownik  Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Mysłowskiej). Pani Ewa zaprosiła na to spotkanie również pana Zbigniewa Maternaka (pisarza i scenarzystę filmowego).  Zajęcia były bardzo ciekawe. Uczyliśmy się, jak z wydawałoby się niepozornej historii stworzyć scenariusz filmowy, który mógłby zaciekawić potencjalnych widzów. Nasze pomysły bardzo pozytywnie zaskoczyły pana Masternaka. Historie wymyślone przez nas były pełne grozy, niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Panu scenarzyście do tego stopnia się podobało, iż obiecał, że wróci  do nas wiosną, aby nakręcić film z naszym udziałem.

 

 

BIJEMY REKORD W CZYTANIU SIENKIEWICZA

5 maja 2016r. przypadała 170 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wraz z Biurem Rekordów Guinessa zorganizowało akcję ustanowienia Rekordu Polski w czytaniu utworów Sienkiewicza. Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum chętnie włączyli się do akcji i przygotowali fragmenty różnych powieści, które zostały odczytane na forum szkoły. Mamy nadzieję, że rekord został ustanowiony a my mieliśmy w tym swój udział.

 

POCZYTAJMY

W ramach ogólnopolskiego programu poczytajmy prowadzonego przez CEO nasz klub czytelniczy 27 kwietnia 2016 roku wybrał się do pobliskiego przedszkola  w Jarczewie, aby poczytać maluszkom oraz przedstawić kilka znanych bajek. Dzieciaki przywitały nas bardzo ciepło. Na każdej twarzy można było ujrzeć uśmiech. Na początku w naszym małym teatrzyku wystawiłyśmy „Abecadło” Juliana Tuwima. Okrzyki i radość były niesamowite. Dzieci po kolei razem z nami wymieniały literki. Następnie na scenę weszła kaczka dziwaczka, która została przywitana owacjami na stojąco. Bajka spodobała się niesamowicie. Dzieło Jana Brzechwy zostało zakończone piosenką zespołu Akademia Pana Kleksa. Po długich rozmyślaniach nasze maluszki nareszcie wybrały sobie opowiadanie o przebojowych warzywach.

„Na straganie w dzień targowy” Jana Brzechwy wystąpiło na scenie teatru jako trzecie. Po sztuce dzieci kolejno odgadywały warzywa pokazywane im na małych patyczkach. Poradziły sobie doskonale!  Nie mogłyśmy ich na niczym zagiąć.  Nikt nie powiedziałby, że wiedza dzieci z przedszkola jest tak ogromna!  Następnie czytałyśmy jeszcze kilka znanych bajek. Po tym przeszłyśmy do kolejnego punktu naszej wędrówki. Zabawa!.. Takie okrzyki można było usłyszeć w całej szkole.

Zaprosiłyśmy wszystkich do kółka. Kolory,  zajączki, kim ja jestem i wiele innych zabaw - wszystkim bardzo się spodobały i każdy uczestniczył z zapałem. Wiele radości sprawiły maluchom nasze stroje oraz umalowane twarze (postacie  z bajek).
Po dwóch wspaniałych godzinach czytania i zabawy wróciłyśmy do naszego gimnazjum. Następny punkt Lisikierz.

Weronika Szerszeń

POCZYTAJMY

Uczniowie Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie z wielkim entuzjazmem zaangażowali się w realizację programu „Poczytajmy”. Uczniowie z klas: IA i IIIB raz w miesiącu wyjeżdżali do sąsiedniej Szkoły Podstawowej w Jarczewie, gdzie spotykali się z grupą przedszkolaków i „zerowiaków”, aby poczytać im bajki. Podczas tych spotkań gimnazjaliści także bawili się z dziećmi, rysowali i śpiewali. Program rozwijał się szczególnie dynamicznie
w naszej szkole podstawowej. Gimnazjaliści odwiedzali klasy 0 – III i tam przebrani za postacie bajkowe czytali i bawili się z dziećmi. Bardzo ciekawą inicjatywą uczennic z klasy IA było przygotowanie teatrzyku kukiełkowego pt. „Jaś i Małgosia”. Dzieciom bardzo spodobał się ten pomysł. Z zaciekawieniem oglądali teatrzyk a następnie wykonywali ilustrację do bajki. To nie koniec naszych działań! Przez pewien czas uczniowie klasy IIIB i IIA czytali bajki na długich przerwach w  bibliotece szkolnej. Gimnazjaliści chętnie poświęcali swoją ukochaną długą przerwę, aby umilić ją innym. Dzięki temu programowi zachęciliśmy więcej osób do czytania książek. Pokazaliśmy, jak kolorowe może być życie, gdy idzie się przez nie razem z książką pod ręką. Miło było pobyć z dziećmi i przypomnieć sobie czasy zabawy.

 

WYCIECZKA DO REZERWATU JATA

     4 listopada 2015r. uczniowie klas 0 - III wybrali się na wycieczkę do rezerwatu Jata. Niektórzy z uczniów na tę wyprawę zaprosili swoich rodziców. Na miejscu spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadzała nas po lesie i opowiadała nam ciekawe historie o drzewach i zwierzętach, np. dowiedzieliśmy się, że drzewem chronionym w rezerwacie jest jodła. W pewnym momencie zauważyliśmy wiewiórkę, która skakała po gałęziach. Podczas tego spaceru mogliśmy również wziąć udział w różnych zabawach, np. naśladowaliśmy zwierzęta, skakaliśmy po mchu oraz urządziliśmy jesienną bitwę na liście. Wycieczkę zakończyło ognisko i miło spędzony czas na placu zabaw.

Uczniowie kl.II

 

 

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ JUŻ SĄ...

 

     Od 2 listopada uczniowie szkoły podstawowej mogą wypożyczać nowe książki, które zostały zakupione w ramach programu "Książki naszych marzeń". Do naszej biblioteki trafiło 88 nowych, kolorowych i pięknie wydanych książek, m in. pojawiły się takie tytuły jak: "Dziennik Cwaniaczka", "Nela mała reporterka", "Szkolne przygody Mikołajka", "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", komiksy: "Asteriks i Obeliks", "Kajko i Kokosz", "Calvin i Hobbes" oraz wiele innych ciekawych pozycji.

Biblioteka szkolna zaprasza!

NAKRĘCENI DESPERACI

     Film został nakręcony przez uczniów Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Mysłowie. Bierze on udział w konkursie organizowanym przez MEN pt. "Książki naszych marzeń".

 

WYCINANKI LUDOWE

     5 października 2015r. w naszej szkole gościliśmy panie z Regionalnego Muzeum z Łukowa, które przeprowadziły w klasach  0 - III warsztaty, dotyczące wykonywania ludowych wycinanek. Najmłodsi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, do czego kiedyś służyły wycinanki i oczywiście, jak je wykonać. Powstało bardzo dużo kolorowych i ciekawy prac. Najładniejsze zostały przekazane na konkurs do muzeum.

 

 

WYCIECZKA DO LUBLINA

         30 września 2015r. uczniowie klas II-VI ze Szkoły Podstawowej w Mysłowie wraz z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Wandowie i opiekunami  wybrali się na wycieczkę do Lublina. Wyjechaliśmy o godz. 715 sprzed szkoły i już od początku dopisywały nam dobre humory, bo wiedzieliśmy, że zapowiada się dobry dzień.

         Jechaliśmy około dwóch godzin.  O 940 spotkaliśmy się na Podzamczu z panem Przewodnikiem Mariuszem Borkowskim. Następnie pojechaliśmy zwiedzać obiekt sportowy Atlas  Arenę Lublin. Bardzo podobała nam się boisko, sala VIP-ów, a także loża prasowa. Mogliśmy tam poczuć się jak dziennikarze lub gwiazdy sportowe. Odpowiadaliśmy na pytania lub zadawaliśmy je kolegom i oprowadzającemu nas panu, robiliśmy zdjęcia, sprawdzaliśmy się w roli kibiców i głośno krzyczeliśmy.

         O 1130 wybraliśmy się na spektakl teatralny w Teatrze Andersena w reżyserii i choreografii holenderskiego twórcy Jacke Timmermansa pt. "Alicja w Krainie Czarów". Sztuka zaskoczyła nas zupełnie, bo pada w niej tylko kilka zdań w obcy języku, a treści są przekazywane widzom poprzez muzykę, mimikę, ruch sceniczny, taniec, strój i światło. Wszyscy widzowie poddali się nastrojowi płynącemu ze sceny i z uwagą śledzili grę aktorów. Treść dotyczyła samotności i braku akceptacji. Rozgrywała się na pograniczu jawy i snu, pewnie w jakimś sierocińcu. Jedyną rozrywką przebywających tam  dzieci okazała się świat marzeń. Ważną rolę w spektaklu odgrywała magiczna suknia, która umożliwiała spełnianie marzeń i pragnień, dawała siłę i poczucie władzy.

Po spektaklu byliśmy za kulisami teatru i wysłuchaliśmy opowieści pracownika teatru o różnych typach lalek. Niektóre z nich mogliśmy animować potrząsając kijkami lub sznurkami i przymierzaliśmy maski, które były wykorzystywane w przedstawieniach.

Po spotkaniu zwiedzaliśmy lubelską  Starówkę. Oglądaliśmy przepiękne odnowione budowle. Zobaczyliśmy również budynek, w którym zmarł Jan Kochanowski, przebywał Józef Ignacy Kraszewski,  i mieszkał polski skrzypek Henryk Wieniawski. Pan przewodnik opowiedział nam wiele legend i historii z dreszczykiem o czartach, niesprawiedliwych wyrokach sądu i czarcich kamieniach.

Później pojechaliśmy do ogrodu botanicznego. Tam oglądaliśmy niesamowite rośliny np. kaktusy, bananowce czy rośliny biblijne. Zachwyciły nas mandarynki i banany rosnące na drzewach i pięknie kwitnące kwiaty.  Weszliśmy również do szklarni i przebywaliśmy przy domku Kościuszki i Chatce Baby Jagi,

Po takiej wyprawie byliśmy zmęczeni,  więc pojechaliśmy do MC Donalds,  gdzie mogliśmy coś zjeść. Niektórym z nas ten punkt wycieczki spodobał się niestety najbardziej.

Następnie cali i zdrowi wróciliśmy około 19. 20 do Mysłowa, gdzie przed szkołą czekali już stęsknieni rodzice, by zabrać nas do domów.

Na długo zapamiętamy tę wycieczkę, bo bardzo ciekawie spędziliśmy czas.

 

Uczniowie kl.VI

 

Czytanie bajek w Jarczewie

Dnia 12.01.2015r. zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Jarczewie  po to, by czytać bajki najmłodszym. Udział w tym przedsięwzięciu wzięli: Myszka Mini - Klaudia Cegiełka, Piotruś Pan - Daniel Pawlak, Król Julian - Ala Kamińska, Baba Jaga - Marlena Gryczon, Pszczółka Maja - Nikola Beczek, Gargamel - Klaudia Czajka oraz Pipi - Natalka Tratkiewicz. Najpierw odwiedziliśmy dzieci
z zerówki, którym zadawaliśmy pytania dotyczące postaci bajkowych,
a następnie poprosiliśmy, by dzieci się nam przedstawiły i powiedziały, jaka jest ich ulubiona bajka. Następnym punktem było czytanie książeczek,  które wybrały dzieci. Po odczytaniu zadawaliśmy  zagadki dotyczące bajek i zwierząt. Zostały rozszyfrowane w mig przez sprytne dzieciaki. Po uważnym słuchaniu
i odpowiadaniu należy się trochę zabawy,  dlatego też poskakaliśmy przy piosence  „Kochajmy bajki i bajeczki”. Na koniec pobawiliśmy się
w świetną grę „Raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy” i to chyba najbardziej przypadło dzieciakom do gustu. Wszyscy dobrze się bawili  i cieszyli się
z przybycia postaci bajkowych  do szkoły. Oczywiście wyjazd nie byłby udany, gdybyśmy nie odwiedzili  przedszkolaków.  Zabawa była przednia, mamy nadzieję na kolejny taki wyjazd. Czekamy!

                               

 

Kiermasz bożonarodzeniowy

Od jakiegoś czasu stało się  to już tradycją, że w okresie przed świętami
w bibliotece szkolnej przygotowywane są ozdoby, które następnie są  sprzedawane na kiermaszach. Tak było też i tym razem. Bombki wykonane techniką decupage
i szydełkowe aniołki cieszyły się wyjątkową popularnością. Udało nam się zarobić aż 736zł.Wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowych książek do biblioteki, które będzie można wypożyczyć już w styczniu. Będą to m. in. takie pozycje jak: seria książek o przygodach Percy Jacksona,  seria „Niezgodna”, „Dary Anioła”, „Gra Endera”, „Więzień labiryntu”, najnowsze powieści Ewy Nowak  i wiele innych.

SERDECZNIE

ZAPRASZAMY !

 

Zbiórka makulatury 

Przez cały październik aż do połowy listopada w naszej szkole organizowana była zbiórka makulatury. W akcję  włączyło się bardzo dużo osób. Uczniowie z gimnazjum rywalizowali między sobą, kto najwięcej przyniesie makulatury, gdyż można było zdobyć wyjątkowo dużą ilość punktów w konkursie „Klasa Roku”. Najlepsi okazali się uczniowie klasy Ib
i IIb, którzy zebrali ponad 500kg (każda klasa) i oni otrzymali 30 punktów, następnie kl. Ia i IIa - 20 punktów i kl. IIIb i IIIc - 10 punktów. Szkoda, że uczniowie klasy IIIa  nie wzięli udziału w akcji. Łącznie zebraliśmy 3250kg makulatury, która została przekazana do wtórnego przetworzenia firmie
z Lublina. Pieniądze, które pozyskano ze sprzedaży surowca, pozwolą wzbogacić naszą bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe dla młodzieży.

 

 

DNI POSTACI BAJKOWYCH.

JAK ŚWIĘTOWALIŚMY?

 

Październik to od kilku lat Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku świętowaliśmy go wyjątkowo, gdyż aż cztery razy. Rok 2014 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Czytelnictwa. Aby połączyć te dwa święta  biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski w gimnazjum ogłosili
w naszej szkole Dni Postaci Bajkowych. Były wyznaczone cztery dni
w miesiącu. Każdego dnia osoby, które przyszły do szkoły
w najciekawszych przebraniach swoich postaci z bajek, brały udział
w akcji czytania najmłodszym uczniom z klas 0 –II szkoły podstawowej.
A oto, jak szczegółowo wyglądały te dni.

W STUMILOWYM LESIE

Pierwszy z tych dni wypadł 9 października. Wówczas to naszą szkołę opanowały postacie z bajki o Kubusiu Puchatku (najwięcej było Tygrysków i Prosiaczków i tylko jeden Kubuś Puchatek:-)).  Najchętniej do zabawy włączyli się uczniowie z klas: IA
i IIB. Gratulujemy najodważniejszym!!! Oczywiście przysługiwały im w tym dniu specjalne przywileje, tzn. nie byli odpytywani przez nauczycieli na lekcjach, a także nie musieli pisać niezapowiadanych kartkówek. Na drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie, którzy mieli najciekawsze przebrania, wybrali się do klasy 0 i I szkoły podstawowej, gdzie czytali dzieciom książki opowiadające o przygodach Kubusia Puchatka. Ta wizyta bardzo podobała się maluchom, gdyż czytaniu towarzyszyły również zabawy. Dzieci bardzo gorąco podziękowały gimnazjalistom i zaprosiły ich już za tydzień.

                       

    

MYSZKI DISNEY'A OPANOWAŁY NASZE GIMNAZJUM

Drugim Dniem Postaci Bajkowych w naszej szkole był dzień postaci Walta Disney'a i wypadł  15 października. Tym razem zaangażowało się znacznie więcej osób. W każdej klasie była przebrana chociaż jedna osoba. Jednak nasi nowi uczniowie czyli "pierwszaki" zakasowali wszystkich i najliczniej wzięli udział
w zabawie tego dnia i tym samym zdobyli najwięcej punktów w konkursie "Klasa Roku" (Ia - 14, Ib - 10). Gratulujemy! Osoby, które najciekawiej się przebrały, odwiedziły najmłodsze klasy szkoły podstawowej ("0", I i II). Tym razem czytane były bajki Walta Dysney'a. Dzieciom naprawdę bardzo się podobało,
a w nagrodę za uważne słuchanie bajek, wszystkim namalowano śmieszne noski
i wąsy (takie, jakie miała Myszka Miki)  :-)

                                            

W NASZEJ SZKOLE JEST SMERFASTYCZNIE

Na 21 października przypadł Trzeci Dzień Postaci Bajkowych, czyli Dzień Smerfów. Przebrani uczniowie znów poszli czytać bajki dzieciom z 0 i I szkoły podstawowej. Po czytaniu dzieci razem ze Smerfami grały w "chodzi Klakier wokół drogi", malowały plakat, tańczyły i śpiewały smerfne piosenki. Na koniec przebierańcy pomalowali dzieciom twarze na niebiesko, aby i one poczuły się trochę smerfastycznie.  


             

KOCHAMY BAJKI I BAJECZKI

27 października  to niestety już ostatni Dzień Postaci Bajkowych w naszej szkole. Ale za to okazaliśmy się bardzo kreatywni. W tym dniu każdy mógł wybrać sobie dowolną postać bajkową i się za nią przebrać. Pomysłów było bardzo dużo. Oczywiście klasa Ia była bezkonkurencyjna, gdyż przebrało się aż 16 osób. Najlepiej przebrane osoby wybrały się do najmłodszych uczniów szkoły podstawowej na spotkanie podczas którego czytano bajki. Dzieci były zachwycone, zwłaszcza że odwiedziły je takie postacie jak Pipi, Miś Uszatek, Spongebob Kańciastoporty i Królik Bugs.

 

Czytanie bajek w Lisikierzu

29 października osiem postaci bajkowych z naszego gimnazjum, które najbardziej wykazały się kreatywnością i pomysłowością odwiedziło też przedszkole,  kl.0 i kl.1 Szkoły Podstawowej w Lisikierzu. Uczniowie ci czytali bajki i bawili się z dziećmi. Maluchom bardzo spodobało się spotkanie
z bajkowymi postaciami. W planach jest też odwiedzenie Szkoły Podstawowej
w Jarczewie:-)